دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان | معاونت تحقیقات و فناوری |
صفحه اصلي > مرکز تحقیقات > درباره مرکز تحقیقات 
درباره مرکز تحقیقات
 

درباره مرکز تحقیقات

 

علیرغم آنکه زنان ، حدود نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می هند ، متاسفانه در مراحل مختلف زندگی خود با مشکلات جسمی – روانی و اجتماعی بسیاری دست به گریبان می باشند . زنان به دلیل ایفای نقش های متعدد در خانواده و جامعه ، گذراندن دوره های فیزیولوژیکی مختلف مانند بلوغ ، قاعدگی ، بارداری ، زایمان و یائسگی و همچنین احتمال خطر بیشتر در ابتلاء به فقر ، گرسنگی و سوء تغذیه ، بار کاری زیاد و تبعیض جنسیتی جزو گروه پرخطر محسوب می گردند .

 نظر به اهمیت سلامت زنان در جامعه به عنوان یکی از ارکان مهم پیشرفت و توسعه ی پایدار جامعه در زمینه ی طراحی و اجرای سیاست ها و برنامه های سلامت زنان در سطح بین المللی ، اولین گام توسط سازمان ملل متحد آغاز شد ، و این سازمان ، در اهداف توسعه ی هزاره( Millennium Development Goals ) به مواردی نظیر : ارتقاء و بهبود بهداشت و سلامت مادران و کودکان ، تامین عدالت و رفع تبعیض جنسیتی و توانمند سازی زنان ، ریشه کنی و مبارزه با فقر و گرسنگی و مبارزه با گسترش ایدز و سایر بیماری ها ، اشاره نموده است .

ارزیابی مستمر وضعیت سلامت زنان و شناسایی عوامل موثر بر بهبود آن و اتخاذ شیوه های تقویت و توسعه ی سلامت آنها ، نیازمند طراحی و استقرار نظام جامع اطلاعاتی و پژوهشی در این حوزه می باشد، لذا پژوهش به عنوان ابزاری برای تامین اطلاعات مبتنی بر جامعه برای هر گونه تصمیم گیری در سیاستگذاری و برنامه ریزی و رفع موانع و تنگناهای سلامت زنان و بهبود وضعیت آنان در کشور از اهمیت و جایگاه خاص برخوردار است .

از سویی دیگر ، خونریزیهای غیر طبیعی رحم ، شایعترین مشکل ژنیکولوژیک در زنان در سنین باروری در بخش های سرپایی می باشد . تخمین زده می شود که میزان شیوع آن با بالا رفتن سن ( سنین 40 – 36 سالگی ) افزایش می یابد . چنانچه در هر یک از مورادی نظیر میزان ، زمان و سایر ویژگی های خونریزیهای قاعدگی تغییری ایجاد شود زنان نیازمند بررسی و ارزیابی از نظر بروز این مشکلات می باشند ، همچنین هرگونه تغییری در این زمینه می تواند برای سلامت جسمی و روانی زنان مشکل آفرین باشد . مهمترین و شایعترین مشکلات ناشی از خونریزیهای غیر طبیعی رحم در بیماران مبتلا شامل: نگرانی راجع به علت بروز خونریزیهای غیر طبیعی رحمی ، ایجاد اختلال در روند کار و فعالیتهای روزمره زندگی ، احساس خجالت و یا آزار در رابطه با فوران جریان خونریزی و احتمال آلوده شدن لباسها ، ایجاد محدودیت در فعالیتهای اجتماعی و ورزشی ، کاهش فعالیت جنسی ، درگیری ذهنی با هزینه های تشخیصی ، درمانی و لوازم بهداشتی و غیره می باشد .

در همین راستا مرکز تحقیقات خونریزیهای غیر طبیعی رحم وابسته به دانشگاه علوم پزشکی سمنان در سال 1392به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی در زمینه ی یکی از مشکلات شایع ژنیکولوژیک زنان در سنین باروری ، فعالیتهای تحقیقاتی و آموزشی خود را با هدف نهایی ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی زنان ، بسط دانش و آگاهی ها در زمینه ی تشخیص ، درمان و حمایت از بیماران مبتلا به خونریزیهای غیر طبیعی رحم و ابعاد تاثیرگذاری این اختلال بر سلامت جسمی و روانی بیماران برنامه ریزی و اجرا می نماید .

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 632 | بازدید امروز : 17 | کل بازدید : 21188 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 

© 2015 - 2017 مرکز تحقیقات خونریزی های غیر طبیعی رحم دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان