دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان | معاونت تحقیقات و فناوری |
صفحه اصلي 
خانه
 

علیرغم آنکه زنان ، حدود نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می هند ، متاسفانه در مراحل مختلف زندگی خود با مشکلات جسمی – روانی و اجتماعی بسیاری دست به گریبان می باشند . زنان به دلیل ایفای نقش های متعدد در خانواده و جامعه ، گذراندن دوره های فیزیولوژیکی مختلف مانند بلوغ ، قاعدگی ، بارداری ، زایمان و یائسگی و همچنین احتمال خطر بیشتر در ابتلاء به فقر ، گرسنگی و سوء تغذیه ، بار کاری زیاد و تبعیض جنسیتی جزو گروه پرخطر محسوب می گردند .

 نظر به اهمیت سلامت زنان در جامعه به عنوان یکی از ارکان مهم پیشرفت و توسعه ی پایدار جامعه در زمینه ی طراحی و اجرای سیاست ها و برنامه های سلامت زنان در سطح بین المللی ، اولین گام توسط سازمان ملل متحد آغاز شد ، و این سازمان ، در اهداف توسعه ی هزاره( Millennium Development Goals ) به مواردی نظیر : ارتقاء و بهبود بهداشت و سلامت مادران و کودکان ، تامین عدالت و رفع تبعیض جنسیتی و توانمند سازی زنان ، ریشه کنی و مبارزه با فقر و گرسنگی و مبارزه با گسترش ایدز و سایر بیماری ها ، اشاره نموده است .

ارزیابی مستمر وضعیت سلامت زنان و شناسایی عوامل موثر بر بهبود آن و اتخاذ شیوه های تقویت و توسعه ی سلامت آنها ، نیازمند طراحی و استقرار نظام جامع اطلاعاتی و پژوهشی در این حوزه می باشد، لذا پژوهش به عنوان ابزاری برای تامین اطلاعات مبتنی بر جامعه برای هر گونه تصمیم گیری در سیاستگذاری و برنامه ریزی و رفع موانع و تنگناهای سلامت زنان و بهبود وضعیت آنان در کشور از اهمیت و جایگاه خاص برخوردار است .

از سویی دیگر ، خونریزیهای غیر طبیعی رحم ، شایعترین مشکل ژنیکولوژیک در زنان در سنین باروری در بخش های سرپایی می باشد . تخمین زده می شود که میزان شیوع آن با بالا رفتن سن ( سنین 40 – 36 سالگی ) افزایش می یابد . چنانچه در هر یک از مورادی نظیر میزان ، زمان و سایر ویژگی های خونریزیهای قاعدگی تغییری ایجاد شود زنان نیازمند بررسی و ارزیابی از نظر بروز این مشکلات می باشند ، همچنین هرگونه تغییری در این زمینه می تواند برای سلامت جسمی و روانی زنان مشکل آفرین باشد . مهمترین و شایعترین مشکلات ناشی از خونریزیهای غیر طبیعی رحم در بیماران مبتلا شامل: نگرانی راجع به علت بروز خونریزیهای غیر طبیعی رحمی ، ایجاد اختلال در روند کار و فعالیتهای روزمره زندگی ، احساس خجالت و یا آزار در رابطه با فوران جریان خونریزی و احتمال آلوده شدن لباسها ، ایجاد محدودیت در فعالیتهای اجتماعی و ورزشی ، کاهش فعالیت جنسی ، درگیری ذهنی با هزینه های تشخیصی ، درمانی و لوازم بهداشتی و غیره می باشد .

در همین راستا مرکز تحقیقات خونریزیهای غیر طبیعی رحم وابسته به دانشگاه علوم پزشکی سمنان در سال 1392به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی در زمینه ی یکی از مشکلات شایع ژنیکولوژیک زنان در سنین باروری ، فعالیتهای تحقیقاتی و آموزشی خود را با هدف نهایی ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی زنان ، بسط دانش و آگاهی ها در زمینه ی تشخیص ، درمان و حمایت از بیماران مبتلا به خونریزیهای غیر طبیعی رحم و ابعاد تاثیرگذاری این اختلال بر سلامت جسمی و روانی بیماران برنامه ریزی و اجرا می نماید .

 

 

دانلود فایل پاورپوینت معرفی مرکز

 

وابستگی(Affiliation)

مرکز تحقیقات خونریزیهای غیر طبیعی رحم، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران
Abnormal Uterine Bleeding Research Center, Semnan University of Medical Sciences, Semnan, Iran

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9054 | بازدید امروز : 16 | کل بازدید : 21187 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 

© 2015 - 2017 مرکز تحقیقات خونریزی های غیر طبیعی رحم دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان